CALON PRU15 BARISAN NASIONAL (Senarai Calon Ahli Parlimen BN)

CALON PRU15 BARISAN NASIONAL (Senarai Calon Ahli Parlimen BN)

CALON BARISAN NASIONAL

Seperti yang diketahui, 5 November adalah hari penamaan calon Pilihan Raya Umum (PRU) ke-15.  Walaubagaimanapun terdapat beberapa parti politik telah bercadang untuk mengumumkan calon-calon parti mereka yang bakal bertanding antaranya adalan Barisan Nasional (BN). Disini kami akan kongsikan senarai calon Barisan Nasional yang bertanding  disetiap parlimen, semoga membantu.

 

PENUBUHAN PARTI BARISAN NASIONAL

Berikut adalah merupakan antara tujuan penubuhan parti BN ini iaitu:

  • Memupuk dan mengekalkan satu bangsa Malaysia yang harmoni dan bersatu-padu;
  • Berusaha untuk mencapai pembangunan jasmani dan rohani dan mengekalkan Islam sebagai agama Persekutuan, tetapi agama-agama lain boleh diamalkan dengan aman dan tenteram  di mana-mana jua di dalam Persekutuan dan untuk menegak dan mengamalkan prinsip-prinsip Rukun Negera;
  • Berusaha untuk mewujudkan suatu masyarakat adil dan saksama;
  • Berusaha untuk mengeratkan lagi perhubungan di kalangan Ahli Barisan

 

ANGGOTA PARTI BARISAN NASIONAL

Berikut adalah merupakan anggota parti BN yang terdiri daripada:

  • Pertubuhan Kebangsaan Melayu Bersatu (UMNO)
  • Persatuan Cina Se Malaysia (MCA)
  • Kongres India Se Malaysia (MIC)
  • Parti Bersatu Rakyat Sabah (PBRS)
  • Lain-lain parti politik yang dipersetujui dengan sebulat suara oleh kesemua parti anggota supaya diterima menjadi anggota Barisan Nasional.

 

TARIKH PENGUMUMAN CALON BARISAN NASIONAL PRU KE-15

Barisan Nasional akan mengumumkan kesemua 222 calon yang bakal bertanding di PRU 15 pada 1 November 2022, jam 8.00 malam secara langsung.

 

SENARAI CALON BARISAN NASIONAL PRU KE-15

Berikut adalah merupakan senarai calon BN mengikut Parlimen Bagi setiap negeri:

NEGERINAMA CALON / PARLIMEN
KEDAH
  1. Armishah Siraj (Langkawi)
  2. Othman Aziz (Jerlun)
  3. Hasmuni Hassan (Kubang Pasu)
  4. Datuk Seri Mahdzir Khalid (Padang Terap)
  5. Noran Zamini Jamaluddin (Pokok Sena)
  6. Tan Chee Hiong (Alor Setar)
  7. Mashitah Ibrahim (Kuala Kedah)
  8. Suraya Yaakob (Pendang)
  9. Datuk Seri Jamil Khir Baharom (Jerai)
  10. Maizatulakmam [email protected] (Sik)
  11. Shaiful Hazizy Zainol Abidin (Merbok)
  12. Shahanim Mohamad Yusoff (Sungai Petani)
  13. Datuk Seri Abdul Azeez Rahim (Baling)
  14. Datuk C Sivaraj (Padang Serai)
  15. Muhar Hussain (Kulim Bandar Baharu)
KELANTAN
  1. Belum dimuktamadkan (Tumpat)
  2. Mohd Hafiezulniezam Mohd Hasdin (Pengkalan Chepa)
  3. Rosmadi Ismail (Kota Bharu)
  4. Ab Ghani Harun (Pasir Mas)
  5. Zulkarnain Yusoff (Rantau Panjang)
  6. Nurul Amal Mohd Fauzi (Kubang Kerian)
  7. Mohd Zain Yassim (Bachok)
  8. Marzuani Ardila Ariffin (Ketereh)
  9. [email protected] Bakri Mustapha (Tanah Merah)
  10. Zawawi Othman (Pasir Puteh)
  11. Datuk Ahmad Jazlan Yaakob (Machang)
  12. Norwahida Patuan (Jeli)
  13. Mohamed Zulkepli Omar (Kuala Krai)
  14. Tengku Razaleigh Hamzah (Gua Musang)
PERLIS
  1. Datuk Zahida Zarik Khan (Padang Besar)
  2. Datuk Dr Fathul Bari Mat Jahya (Kangar)
  3. Rozabil Abd Rahman (Arau)
PULAU PINANG
  1. Datuk Seri Reezal Merican Naina Merican (Kepala Batas)
  2. Muhammad Yusoff Mohd Noor (Tasek Gelugor)
  3. Tan Chuan Hong (Bagan)
  4. Mohd Zaidi Mohd Said (Permatang Pauh)
  5. Tan Yang Pang (Bukit Mertajam)
  6. Tan Lee Huat (Batu Kawan)
  7. Thanenthiran Ramankutty (Nibong Tebal)
  8. Razalif Mohamad Zain (Bukit Bendera)
  9. Tan Kim Nee (Tanjong)
  10. T Loganathan (Jelutong)
  11. Wong Chin Chong (Bukit Gelugor)
  12. Saw Yee Fung (Bayan Baru)
  13. Shah Headan Ayoob Hussain Shah (Balik Pulau)
PERAK
  1. Datuk Dr Asyraf Wajdi Dusuki (Gerik)
  2. Datuk Seri Shamsul Anuar Nasarah (Lenggong)
  3. Datuk Mohd Kazim Elias (Larut)
  4. Imran Mohd Yusof (Parit Buntar)
  5. Zul Helmi Ghazali (Bagan Serai)
  6. Mohd Sollehin Mohamad Tajie (Bukit Gantang)
  7. Neow Choo Seong (Taiping)
  8. Mohd Arrif Abdul Majid (Padang Rengas)
  9. S Vigneswaran (Sungai Siput)
  10. Datuk Aminuddin Md Hanafiah (Tambun)
  11. Ng Kai Cheong (Ipoh Timor)
  12. Low Guo Nan (Ipoh Barat)
  13. Teoh Chin Chong (Batu Gajah)
  14. Maslin Sham Razman (Kuala Kangsar)
  15. Ding Siew Chee (Beruas)
  16. Mohd Nizar Zakaria (Parit)
  17. Lee Chee Leong (Kampar)
  18. Thing Zhao Song (Gopeng)
  19. Datuk Seri M Saravanan (Tapah)
  20. Khairul Azwan Harun (Pasir Salak)
  21. Datuk Seri Dr Zambry Abdul Kadir (Lumut)
  22. Datuk Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi (Bagan Datuk)
  23. T Murugiah (Teluk Intan)
  24. Mah Hang Son (Tanjong Malim)
PAHANG
  1. Datuk Ramli Mohd Noor (Cameron Highlands)
  2. Datuk Seri Abdul Rahman Mohamad (Lipis)
  3. Datuk Chong Sin Woon (Raub)
  4. Mohamad Zukarmi Abu Bakar (Jerantut)
  5. Quek Tai Seong (Indera Mahkota)
  6. Ab Hamid Mohd Nazahar (Kuantan)
  7. Datuk Mohamad Shahar Abdullah (Paya Besar)
  8. Sh Mohmed Puzi Sh Ali (Pekan)
  9. Datuk Seri Shahaniza Shamsuddin (Maran)
  10. Ismail Mohd Said (Kuala Krau)
  11. Datuk Seri Mohamad Sharkar Samsuddin (Temerloh)
  12. Tan Sri Liow Tiong Lai (Bentong)
  13. Datuk Seri Ismail Sabri Yaakob (Bera)
  14. Hassan Ariffin (Rompin)
TERENGGANU
  1. Datuk Nawi Mohamad (Besut)
  2. Abdul Rahman Mat Yassin (Setiu)
  3. Belum dimuktamad (Kuala Nerus)
  4. Mohd Zubir Embong (Kuala Terengganu)
  5. Jasmira Othman (Marang)
  6. Rozi Mamat (Hulu Terengganu)
  7. Nurhisam Johari (Dungun)
  8. Datuk Seri Ahmad Said (Kemaman)
SELANGOR
  1. Abdul Rahman Bakri (Sabak Bernam)
  2. Datuk Seri Jamal Md Yunos (Sungai Besar)
  3. Mohan Thangarasu (Hulu Selangor)
  4. Belum muktamad (Tanjong Karang)
  5. Tengku Datuk Seri Zafrul Abdul Aziz (Kuala Selangor)
  6. Chan Wun Hoong (Selayang)
  7. Megat Zulkarnain Omardin (Gombak)
  8. Ivone Low Yi Wen (Ampang)
  9. Leong Kok Wee (Pandan)
  10. Johan Abd Aziz (Hulu Langat)
  11. Hoh Hee Lee (Bangi)
  12. Syed Ibrahim Kader (Puchong)
  13. Kow Cheong Wei (Subang)
  14. Chew Hian Tat (Petaling Jaya)
  15. Tan Gim Tuan (Damansara)
  16. Khairy Jamaluddin Abu Bakar (Sungai Buloh)
  17. Hizatul Isham Jalil (Shah Alam)
  18. Muhammad Noor [email protected] Noor Hizam (Kapar)
  19. Tee Hooi Ling (Klang)
  20. Kajendran Doraisamy (Kota Raja)
  21. Mohana A/P Muniandy Raman (Kuala Langat)
  22. Anuar Basiran (Sepang)
MELAKA
  1. Abdul Hakim Abdul Wahid (Masjid Tanah)
  2. Shahril Suffian Hamdan (Alor Gajah)
  3. Lim Ban Hong (Tangga Batu)
  4. Mohd Ridhwan Mohd Ali (Hang Tuah Jaya)
  5. Kon Qi Yao (Kota Melaka)
  6. Roslan Ahmad (Jasin)
NEGERI SEMBILAN
  1. Datuk Seri Jalaluddin Alias (Jelebu)
  2. Belum muktamad (Jempol)
  3. Wong Ying Ting (Seremban)
  4. Belum muktamad (Kuala Pilah)
  5. Ng Kiang Nam (Rasah)
  6. Datuk Seri Mohamad Hasan (Rembau)
  7. P Kamalanathan (Port Dickson)
  8. Mohd Isam Mohd Isa (Tampin)
JOHOR
  1. M Ramasamy (Segamat)
  2. Md Salleheen Mohamad (Sekijang)
  3. Chua Tee Yong (Labis)
  4. Datuk Seri Razali Ibrahim (Pagoh)
  5. Datuk Ir Hamim Samuri (Ledang)
  6. Lee Chee Yong (Bakri)
  7. Mohd Helmy Abd Latif (Muar)
  8. Datuk Seri Dr Noraini Ahmad (Parit Sulong)
  9. Datuk Seri Dr Wee Ka Siong (Ayer Hitam)
  10. Datuk Lassim Burhan (Sri Gading)
  11. Ishak @Mohd Farid Siraj (Batu Pahat)
  12. Datuk Seri Hasni Mohamad (Simpang Renggam)
  13. Gan Ping Shou (Kluang)
  14. Datuk Seri Hishammuddin Hussein (Sembrong)
  15. Datuk Abdul Latiff Bandi (Mersing)
  16. Mandzri Nasib (Tenggara)
  17. Datuk Seri Mohamed Khaled Nordin (Kota Tinggi)
  18. Datuk Seri Azalina Othman Said (Pengerang)
  19. Wong Siaw Ting (Tebrau)
  20. Noor Azleen Ambros (Pasir Gudang)
  21. Johan Arifin Bin Mohd Ropi (Johor Bahru)
  22. Datuk Nur Jazlan Mohamed (Pulai)
  23. Teoh Sew Hock Hock (Iskandar Puteri)
  24. Chua Jian Hoon (Kulai)
  25. Datuk Seri Ahmad Maslan (Pontian)
  26. Datuk Seri Dr Wee Jeck Seng (Tanjung Piai)
WP KUALA LUMPUR
  1. A Kohilan Pillau (Batu)
  2. Datuk Seri Mohd Shafei Abdullah (Wangsa Maju)
  3. Daniel Ling Sia Chin (Segambut)
  4. Izuddin Ishak (Setiawangsa)
  5. Datuk Seri Johari Abdul Ghani (Titiwangsa)
  6. Tan Teik Peng (Bukit Bintang)
  7. Ramlan [email protected] (Lembah Pantai)
  8. Lee Kah Hing (Seputeh)
  9. Chong Yew Chuan (Cheras)
  10. Chew Yeen Kein (Bandar Tun Razak)
WP PUTRAJAYA
  1. Datuk Seri Tengku Adnan Mansor (Putrajaya)

 

STRUKTUR KEPIMPINAN BARISAN NASIONAL

Berikut adalah merupakan struktur kepimpinan BN:

  • Pengerusi : Dato’ Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi (UMNO)
  • Timbalan Pengerusi : Dato’ Seri Utama Mohamad bin Hasan (UMNO)
  • Naib Pengerusi :
    • Datuk Seri Ir Dr Wee Ka Siong (MCA)
    • Tan Sri Vigneswaran Sanasee (MIC)
    • Tan Seri Joseph Kurup (PBRS)
  • Setiausaha Agung : Dato’ Seri Diraja Dr Zambry Abdul Kadir (UMNO)
  • Bendahari Agung : Dato’ Seri Hishammuddin Tun Hussein (UMNO)
  • Wakil Parti :
    • Dato’ Sri Ismail Sabri Yaakob (UMNO)
    • Dato’ Seri Mahdzir Khalid (UMNO)
    • Dato’ Dr Mah Hang Soon (MCA)
    • Datuk Chong Sin Woon (MCA)
    • Datuk Seri M Saravanan (MIC)
    • Rajasekaran R Thiyagarajan (MIC)
    • Datuk Arthur Joseph Kurup (PBRS)
    • Tuan Richard Kastum @ Mosinal (PBRS)
  • Wakil Sayap
    • Ketua Pemuda : Datuk Dr Asyraf Wajdi Dusuki (UMNO)
    • Ketua Wanita : Datuk Seri Dr Noraini Ahmad (UMNO)
    • Pegawai Awam : Dato’ Haji Mohamad Sahfri bin Ab Aziz (UMNO)

 

MAKLUMAT LANJUT

Bagi mendapatkan maklumat atau perkembangan terkini mengenai Barisan Nasional, anda boleh melayari website rasmi Barisan Nasional di pautan https://www.barisannasional.org.my/

 

ARTIKEL LAIN

TARIKH PENTING PRU-15 (Penamaan Calon & Hari Mengundi SPR)

Leave a Comment